• 797 187 677
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

RWD, responsywna strona, mobile friendly

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

RWD, responsywna strona, mobile friendly

Powyższe te terminy odnoszą się do stron które prawidłowo wyświetlają się na wszystkich urządzeniach niezależnie od rozmiaru ekranu. 

  • RWD – Responsive web design – technika projektowania strony www, tak aby jej wygląd i układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna przeglądarki, na której jest wyświetlany np. laptopów, smartfonów czy tabletów.
  • Responsywna strona to strona która jest zbudowana zgodnie z RWD.
  • Mobile friendly w dosłownym tłumaczeniu oznacza przyjazność urządzeniom mobilnym (telefonom, tabletom), co sprowadza się do RWD.

Kiedyś tworzyło się osobne strony dla komputerów i urządzeń mobilnych. Łatwo poznać taką stronę ponieważ wchodząc na nią z telefonu zostaniemy przekierowani na adres m.strona.pl. Przykładem takiej strony jest aliexpress.com. Ogromnym minusem takich stron jest to że po wejściu w link z m. na początku na komputerze zobaczmy stronę kompletnie niedostosowaną do dużego ekranu. Sprawdź sam: https://m.aliexpress.com

Dlaczego warto być mobile friendly?

Google wspiera strony mobilne w wynikach wyszukiwania – od kwietnia 2015 w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych promowane są serwisy dostosowane do tych urządzeń.

Warto również zadbać o dobry serwer ponieważ od lipca 2018 roku szybkość ładowania się strony jest czynnikiem rankingowym wyszukiwania, a jak wiadomo urządzenia mobilne nie korzystają zawsze z najszybszych połączeń.

Źródło grafiki: https://developers.google.com/search/mobile-sites/


© 2021 Netmil